Od podzimu až do nového roku pohledem letohradských juniorů

Začátkem října odcestovala juniorská reprezentační družstva vedená trenéry Vlastikem Vávrou a Jindrou Šikolou , včetně letohradských sportovců Terky Vinklárkové, Natky Jurčové, Tomáše Mikysky, Mikuláše Karlíka a Kuby Štvrteckého na poslední suchou přípravu před prvním sněhem do rakouského Obertilliachu.

Soustředěním, které bylo zaměřeno jak na komplexní trénink na kolečkových lyžích se střelbou, tak i dlouhými běhy a výjezdy, provázelo juniory, jak je v Obertilliachu zvykem, krásné slunečné počasí. V půlce soustředění opustila tým Natka, která odcestovala domů za rehabilitací po operaci ramene, kterou podstoupila z kraje září.

Po dvou týdnech strávených v Alpách se sportovci vrátili zpět domů, následoval týden školy a odjezd za sněhem na sever, respektive do švédského Idre

Po bezmála třech týdnech lyžování se junioři opět vrátili domů a pokračovali na Pokljuku. V krásném zasněženém biatlonovém centru pod Viševníkem se kromě jiného připravovali na I. IBU Junior Cup, na který se přesunuli do Obertilliachu, kde předvedli velmi pěkné výkony.

Na programu byly dva sprinty, které doprovázel velký mráz. Terka si v sobotu  dojela i přes 2 chyby na střelnici pro 20. místo a v neděli 10. bežeckým časem (ze 100 startujících juniorek) a stejnou střelbou poskočila o 3 příčky výš a to na 17. místo. V závodě juniorů jsme měli 3 zastoupení. Mikuláše i Kubu celý víkend, v konkurenci 130 závodníků, podržel velmi kvalitní běh. V sobotu si Kuba po třech trestných kolech dojel pro 16. místo a Mikuláš bral se dvěmi chybami 19. příčku. Druhý den pak přidal ještě jednu chybu, ale 6. běžeckým časem si dojel pro stejné umístění. Kuba byl v neděli na trati 3. nejrychlejší, avšak 4 chyby na stojce ho odsunuly s konečnými pěti trestnými koly na 34. místo. Nejmladšímu Tomášovi(věkem stále ještě dorostenec jak v ČR, tak ve světě!) první sprint nevyšel podle jeho představ (63.místo). V neděli však vyčistil všechny terče a v cíli mohl být spokojen s 25. místem! Jako podporu na startu a na trati měli junioři Natku, která ještě nebyla po zdravotní stránce úplně fit a nemohla se tak postavit na start.

V pondělí se po závodech přesunuli zase o dům dál a sice do italské Ridnaun. Italské biatlonové centrum s vysokou nadmořskou výškou, kde se na přelomu ledna a února uskuteční mistrovství Evropy dospělých, hostilo II. kolo juniorského IBU poháru. Na velmi těžkých tratích naši sportovci, v podobné konkurenci jako v Obertilliachu, nezaostali. V pátek jsme mohli sledovat velmi zajímavý individuál. Terka vstoupila do závodu s nulou. V dalších položkách přidala v součtu 3 chyby, což ji v cíli s 11.  bežeckým časem stačilo na pěknou 17. pozici. Mikuláš také začal závod velmi pěkně. Vyčistil terče jak při úvodní, tak při druhé střelecké položce. V půlce jeho závodu však spadla na areál hustá mlha, s ní přišlo také 6 chyb na posledních dvou položkách a konečné 45. místo. Kuba byl na první zastávce na střelnici také čistý, ovšem ve druhém kole přišel pád a Kuba musel pokračovat s rezervní zbraní. Na každé střelbě pak přidal 2 chyby a s 6 trestnými minutami se v cíli dostal před Mikuláše na 43. pozici. V sobotu se v Ridnaun jely sprinty. Tomáš, který v individuálu po domluvě s trenérem Vlastíkem Vávrou nestartoval, si ve sprintu dojel se dvěmi chybami pro 45. místo. Skvělým výkonem překvapil Mikuláš(věkem ve světě také stále ještě dorostenec!). Bylo z toho 11. místo se střelbou 1+0 (prozatím nejlepší umístění v českém podání na juniorském IBU poháru).  Kubovi se opět nedařilo na střelnici. Ovšem 2. nejrychlejším běžeckým časem dokončil závod i přes 4 chyby na střelnici na 13. místě! Terka v součtu s 3 trestnými koly dojela do cíle 31. Do sobotního sprintu nastoupila i zotavující se Natka. Bohužel po první nule v leže musela kvůli bolestem v rameni ze závodu odstoupit.

Po závodech odjela obě juniorská družstva domů. Někteří ještě pokračovali krátkým soustředěním na Černé Hoře, ostatní si jeli užívat vánoční pohody. Tu ukončily již tradičně 26. prosince Štěpánské závody v Novém Městě na Moravě, kde poté junioři zůstali až do I. ČP dorostu a dospělýchTerka byla jak ve sprintu tak v závodě s hromadným startem z juniorek nejlepší střelecky i běžecky, a dojela si pro dvě první místa. Podobně na tom byl i Tomáš Mikyska, který se v sobotu radoval z vítězství mezi staršími dorostenci a v neděli dojel s 6 trestnými koly druhý, za juniorským kolegou Jakubem Kociánem, který chyboval jen jednou. Kuba s Mikulášem svedli souboj v juniorech. V sobotu vyhrál Mikuláš, před třetím Kubou a v neděli si kluci pořadí vyměnili.

Dnes junioři vzhledem k nepříznivým podmínkám odcestovali s Lukášem Dostálem do Obertilliachu na další soustředění. Natka se bude kvůli stále probíhající rehabilitaci připravovat s klubem v Jablonci nad Nisou.

Přibližně v půlce ledna čeká dorostence a juniory MČR v Jablonci nad Nisou, kde se uzavřou nominace na Mistrovství Evropy juniorů.  Nominovaní závodníci ještě otestují formu 25.-27.1. na III. kole IBU Junior Cupu v polských Dusznikácha poté se přesunou na Pokljuku, kde se bude na přelomu ledna a února konat již zmíněné MEJ.

Kompletní výsledky najdete zde v sekci "JUNIOR CUP".

Autor: JURČOVÁ Natálie