Aktuality

Jaká byla mise Jakub Štvrteckého ve Světovém poháru?

Úterý 20. března 2018 - 09:34:09

Není obvyklé, aby devatenáctiletý junior startoval v závodě Světového poháru. Jakub Štvrtecký z našeho klubu už takovou zkušenost má. Pro VIII. Světového poháru, které se odehrálo v norském Oslu, se stal členem české reprezentace. Ve výběru nahradil nemocného Michala Šlesingra. Na tratích slavného areálu Holmenkollen se představil ve sprintu na 10 km a obsadil 80. místo mezi 104 startujícími špičkovými biatlonisty.

„Moc si příležitosti, kterou jsem dostal, vážím. Zažít atmosféru Světového poháru přímo zevnitř dění, vidím jako super zkušenost. Potkával jsem nejlepší závodníky na světě a snažil jsem se odkoukat, co se dalo. Ale ve finále toho nebylo mnoho, protože jsem se musel soustředit i na svůj výkon,“ začal vyprávět po pondělním návratu do Letohradu.

Mrzelo ho, že se na trati nepotkal s běžeckou formou, kterou měl před třemi týdny během mistrovství světa juniorů v estonském Otepää. „Průšvih to snad nebyl, ale vím, že umím běhat rychleji.“ Dosáhl 66. běžeckého času a na trati byl o 16 sekund rychlejší než loučící se legenda Jaroslav Soukup. „Poznal jsem, jak jsou tratě na Holmenkollenu těžké až zrádné. Není tam mnoho míst k odpočinku a komu dojdou síly, nakoupí velkou ztrátu.“

Náročná je podle slov rodáka z Velkých Karlovic i střelnice. „Od moře stále nevyzpytatelně pofukovalo. Člověk si pak není jistý, zdali má cvakat, nebo ne.“ Vleže minul jeden terč a hned věděl, že se jednalo o jeho chybu. „Moc jsem tlačil proti ráně ramenem,“ vysvětluje. Vstoje pak chyboval dvakrát. „No, myslím, že umím zastřílet i lépe,“ povzdychne si.

Přestože si ve Světovém poháru odbýval premiéru, zkušenosti s reprezentací už má. „Během letní přípravy jsem s týmem trénoval v Novém Městě na Moravě, nebo jsem se na podzim zúčastnil soustředění v lyžařském tunelu v Oberhofu.“

Pokoj v Oslu sdílel společně s Michalem Krčmářem s dalším odchovancem letohradského biatlonu a olympijským medailistou z Pchjongčchangu. „Michal je hrozně pohodový a vstřícný kluk. Bylo to fajn.“     

Když mu na Holmenkollenu skončil závodní program, trénoval, pozoroval, učil se, vnímal a fandil. „Start ve svěťáku je pro mě obrovskou motivací do další práce. Přemýšlel jsem, v čem bych se měl zlepšit a je toho hodně...vlastně ve všem. V běhu, v síle, ve střelbě. Bude to bolet, ale těším se na to,“ dodává svěřence trenéra Vlastimila Vávry.

Zima pro talentovaného biatlonistu ještě nekončí. V sobotu se představí při Mistrovství ČR a biatlonové exhibici v Jablonci nad Nisou, v neděli pak na Mísečkách v Krkonoších poběží mistrovský závod na 30 km volnou technikou.  


Foto: Petr Slavík, Český biatlon

Fotogalerie tohoto příspěvku

Prohlédnou všechny obrázky ( 6 )

Tomáš Hermann

www.biatlonletohrad.cz - 2019