Aktuality

I.ČP dorostu a dospělých Nové Město na Moravě

Pátek 5. ledna 2018 - 13:43:54

       Domácí sezóna na republikové úrovni byla zahájena prvním kolem Českého poháru v biatlonu dorostu a dospělých, které se konalo 29. a 30.12. v Novém Městě na Moravě.

       V pátek 29. prosince se jel sprint. V sobotu 30.12. se potom závodníci postavili na start závodu s hromadným startem v kategiích dorostu, juniorů, juniorek mužů A a žen A, veteránské kategorie absolvovaly sprint se skupinovým startem.

       V  nabité konkurenci se neztratili ani zástupci našeho klubu. V pátečním závodě zvítězili Tomáš Mikyska v kategorii starších dorostenců, Mikuláš Karlík v kategorii juniorů a Tereza Vinklárková v kategorii juniorek. Bronzovou medaily si odvezli Tereza Grossmannová v kategorii mladších dorostenek, Luděk Abrahám v kategorii mladších dorostenců a Jakub Štvrtecký v kategorii juniorů

       Sobotní závod s hromadným startem zvítězili Tereza Grossmannová v kategorii mladších dorostenek, Vinklárková Tereza v kategorii juniorek a Jakub Štvrtecký v kategorii juniorů. Stříbrnou medailizískal Tomáš Mikyska v kategorii starších dorostenců. Třetí místo obsadili Jan Lušovský v kategorii mladších dorostenců, Petr Kánský v kategorii starších dorostenců a Mikuláš Karlík v kategorii juniorů. Všem medailistům blahopřejeme. Kompletní výsledky naleznete na www.biatlon.cz

Celý článek »

Martin Holec

Od podzimu až do nového roku pohledem letohradských juniorů

Středa 3. ledna 2018 - 11:04:14

Začátkem října odcestovala juniorská reprezentační družstva vedená trenéry Vlastikem Vávrou a Jindrou Šikolou , včetně letohradských sportovců Terky Vinklárkové, Natky Jurčové, Tomáše Mikysky, Mikuláše Karlíka a Kuby Štvrteckého na poslední suchou přípravu před prvním sněhem do rakouského Obertilliachu. 

Soustředěním, které bylo zaměřeno jak na komplexní trénink na kolečkových lyžích se střelbou, tak i dlouhými běhy a výjezdy, provázelo juniory, jak je v Obertilliachu zvykem, krásné slunečné počasí. V půlce soustředění opustila tým Natka, která odcestovala domů za rehabilitací po operaci ramene, kterou podstoupila z kraje září. 

Po dvou týdnech strávených v Alpách se sportovci vrátili zpět domů, následoval týden školy a odjezd za sněhem na sever, respektive do švédského Idre

Po bezmála třech týdnech lyžování se junioři opět vrátili domů a pokračovali na Pokljuku. V krásném zasněženém biatlonovém centru pod Viševníkem se kromě jiného připravovali na I. IBU Junior Cup, na který se přesunuli do Obertilliachu, kde předvedli velmi pěkné výkony. 

Na programu byly dva sprinty, které doprovázel velký mráz. Terka si v sobotu  dojela i přes 2 chyby na střelnici pro 20. místo a v neděli 10. bežeckým časem (ze 100 startujících juniorek) a stejnou střelbou poskočila o 3 příčky výš a to na 17. místo. V závodě juniorů jsme měli 3 zastoupení. Mikuláše i Kubu celý víkend, v konkurenci 130 závodníků, podržel velmi kvalitní běh. V sobotu si Kuba po třech trestných kolech dojel pro 16. místo a Mikuláš bral se dvěmi chybami 19. příčku. Druhý den pak přidal ještě jednu chybu, ale 6. běžeckým časem si dojel pro stejné umístění. Kuba byl v neděli na trati 3. nejrychlejší, avšak 4 chyby na stojce ho odsunuly s konečnými pěti trestnými koly na 34. místo. Nejmladšímu Tomášovi(věkem stále ještě dorostenec jak v ČR, tak ve světě!) první sprint nevyšel podle jeho představ (63.místo). V neděli však vyčistil všechny terče a v cíli mohl být spokojen s 25. místem! Jako podporu na startu a na trati měli junioři Natku, která ještě nebyla po zdravotní stránce úplně fit a nemohla se tak postavit na start. 

V pondělí se po závodech přesunuli zase o dům dál a sice do italské Ridnaun. Italské biatlonové centrum s vysokou nadmořskou výškou, kde se na přelomu ledna a února uskuteční mistrovství Evropy dospělých, hostilo II. kolo juniorského IBU poháru. Na velmi těžkých tratích naši sportovci, v podobné konkurenci jako v Obertilliachu, nezaostali. V pátek jsme mohli sledovat velmi zajímavý individuál. Terka vstoupila do závodu s nulou. V dalších položkách přidala v součtu 3 chyby, což ji v cíli s 11.  bežeckým časem stačilo na pěknou 17. pozici. Mikuláš také začal závod velmi pěkně. Vyčistil terče jak při úvodní, tak při druhé střelecké položce. V půlce jeho závodu však spadla na areál hustá mlha, s ní přišlo také 6 chyb na posledních dvou položkách a konečné 45. místo. Kuba byl na první zastávce na střelnici také čistý, ovšem ve druhém kole přišel pád a Kuba musel pokračovat s rezervní zbraní. Na každé střelbě pak přidal 2 chyby a s 6 trestnými minutami se v cíli dostal před Mikuláše na 43. pozici. V sobotu se v Ridnaun jely sprinty. Tomáš, který v individuálu po domluvě s trenérem Vlastíkem Vávrou nestartoval, si ve sprintu dojel se dvěmi chybami pro 45. místo. Skvělým výkonem překvapil Mikuláš(věkem ve světě také stále ještě dorostenec!). Bylo z toho 11. místo se střelbou 1+0 (prozatím nejlepší umístění v českém podání na juniorském IBU poháru).  Kubovi se opět nedařilo na střelnici. Ovšem 2. nejrychlejším běžeckým časem dokončil závod i přes 4 chyby na střelnici na 13. místě! Terka v součtu s 3 trestnými koly dojela do cíle 31. Do sobotního sprintu nastoupila i zotavující se Natka. Bohužel po první nule v leže musela kvůli bolestem v rameni ze závodu odstoupit. 

Po závodech odjela obě juniorská družstva domů. Někteří ještě pokračovali krátkým soustředěním na Černé Hoře, ostatní si jeli užívat vánoční pohody. Tu ukončily již tradičně 26. prosince Štěpánské závody v Novém Městě na Moravě, kde poté junioři zůstali až do I. ČP dorostu a dospělýchTerka byla jak ve sprintu tak v závodě s hromadným startem z juniorek nejlepší střelecky i běžecky, a dojela si pro dvě první místa. Podobně na tom byl i Tomáš Mikyska, který se v sobotu radoval z vítězství mezi staršími dorostenci a v neděli dojel s 6 trestnými koly druhý, za juniorským kolegou Jakubem Kociánem, který chyboval jen jednou. Kuba s Mikulášem svedli souboj v juniorech. V sobotu vyhrál Mikuláš, před třetím Kubou a v neděli si kluci pořadí vyměnili. 

Dnes junioři vzhledem k nepříznivým podmínkám odcestovali s Lukášem Dostálem do Obertilliachu na další soustředění. Natka se bude kvůli stále probíhající rehabilitaci připravovat s klubem v Jablonci nad Nisou.

Přibližně v půlce ledna čeká dorostence a juniory MČR v Jablonci nad Nisou, kde se uzavřou nominace na Mistrovství Evropy juniorů.  Nominovaní závodníci ještě otestují formu 25.-27.1. na III. kole IBU Junior Cupu v polských Dusznikácha poté se přesunou na Pokljuku, kde se bude na přelomu ledna a února konat již zmíněné MEJ. 


Kompletní výsledky najdete zde v sekci "JUNIOR CUP".


Autor: JURČOVÁ Natálie

Foto: N. Jurčová, V. Vávra, J. Novotný

Celý článek »

Vlastimil Vávra

Sezóna odstartovala. A úspěchy se nám nevyhýbají!

Úterý 2. ledna 2018 - 08:05:07

Po dlouhých měsících letní přípravy, tréninku na prvním, druhém i třetím sněhu… se kolem Vánoc a Silvestra konečně naplno rozeběhla zimní sezóna 2017/18. Zúčastnili jsme se jak závodů v biatlonu, tak v běžeckém lyžování, a ze všech jsme se vrátili s řadou medailových úspěch nebo povzbuzujících výsledků. Minusem této zimy je vývoj počasí, které nám zatím neumožňuje intenzivní zasněžování v našem areálu v Šedivském lomu.

O sezónní prolog se však postarali naši junioři a juniorky, kteří v polovině prosince startovali v sérii Junior IBU Cupu. Na programu byla dvě kola se čtyřmi závody. V rakouském Obertilliachu se běžely dva sprinty, severoitalský Ridnaun hostil vytrvalostní závody a sprinty. Do první dvacítky se opakovaně prosadili Tereza Vinklárková s výsledky 20. – 17. – 17. - 31., Mikuláš Karlík 19. – 19. – 46. – 11. a Jakub Štvrtecký 16. – 34. – 44. – 13. Poprvé bodoval Tomáš Mikyska, i z českého pohledu věkem stále dorostenec (!), jenž skončil 25. ve druhém sprintu v Obertilliachu. Po zdravotních potížích jednou nastoupila i Natálie Jurčová, ale sprint v Ridnaunu nedokončila.    

Z Regionálních závodů žactva v biatlonu, které 23. 12. hostilo Nové Město na Moravě, jsme přivezli šest vítězství, dvě druhá místa a šest třetích příček. Vyhráli Filip Mikyska (žáci B1), Lucie Kubová (žákyně B1), Nikola Marková (žákyně B2), Radek Fišer (žáci B2), Lucie Kánská (žákyně C2) a Vít Suchodol (žáci C2).

Ve Vysočina Areně se odehrálo 29. a 30. 12. také úvodní kolo Českého poháru dorostu a dospělých. Ve dvou závodních dnech jsem posbírali celkem 13 pódiových umístění, z toho šest prvních míst. Vůbec nejúspěšnější účastnicí ČP se stala juniorka Tereza Vinklárková, jež vyhrála jak sprint, tak i závod s hromadným startem. První a druhé místo zaznamenal starší dorostenec Tomáš Mikyska. První a třetí místo do sbírky přidali mladší dorostenka Tereza Grossmanová a junioři Mikuláš Karlík s Jakubem Štvrteckým. Na třetích místech pak doběhli mladší dorostenci Luděk Abrahám (sprint) a Jan Lušovský (závod s hromadným startem). Třetí místo mezi staršími dorostenci pak v závodě s hromadným startem přidal i Petr Kánský.

A běžecké lyžování? Zúčastnili jsme se tradičních Štěpánských závodů v Novém Městě na Moravě (26. 12.), tak i Orlického poháru v Luisině údolí u Deštného v O. h. (30. 12.).           

Celý článek »

Tomáš Hermann

První sníh

Pátek 8. prosince 2017 - 13:51:02

Letohradští dorostenci zahájili zimní část přípravy na Černé hoře. S vyjímkou juniorských reprezentantů, kteří absolvovali soustředění ve švédském Idre a některých marodů se všichni zůčastnili prvního bloku od 16. do 20.listopadu. Po čtyřech dnech strávených v Letohradě, jsme se opět na Černou horu vrátili a proběhl zde další devítidenní tréninkový blok. Lyžovalo se za téměř ideálních sněhový podmínek na strojově upravených běžeckých tratích. Na první sníh po kratší pauze naváže soustředění v Novém Městě na Moravě.

Celý článek »

Martin Holec

Tři triumfy ve Sport&Freizeit Cupu

Úterý 31. října 2017 - 15:18:06

Počínaje červnovým Mistrovstvím České republiky v biatlonu na horských kolech odstartoval seriál mládežnických závodů Sport&Freizeit Cup. Co bylo jeho cílem a náplní?Chceme, aby i v průběhu letní přípravy získávali mladí biatlonisté ´závodní zkušenosti´,“ vysvětluje Vlastimil Vávra místopředseda našeho klubu a současně člen výboru ČSB pro práci s mládeží. Specifikem Sport&Freizeit Cupu je především rozmanitost. „Závodí se na kolečkových lyžích, v běhu nebo na horských kolech. Uvedené disciplíny vlastně představují základní letní tréninkové prostředky,“ dodává Vlastimil Vávra, který už v minulosti stál u zrodu seriálu.

V souhrnu se jednalo o devět jednotlivých závodů, přičemž ve výsledném žebříčkukaždý z účastníků započítáno svých šest nejlepších výsledků. Vítěz bral vždy 100 bodů. Závodilo se v kategoriích dorostenky A a B, dorostenci A a B a juniorky a junioři.

Sport&Freizeit Cup vyvrcholil minulý týden v Jablonci nad Nisou a na jeho konci se radujeme ze tří celkových vítězství: Luděk Abrahám (dorostenci A), Tomáš Mikyska (dorostenci B) a Jakub Štvrtecký (junioři). Na medailové pozice se dále prosadili: 2. Nikita Kubíčková a 3. Tereza Grossmannová (dorostenky A) nebo 2. junior Mikuláš Karlík a 3. juniorka Tereza Vinklárková. V Top Ten máme dalších pět závodníků – 4. Jan Lušovský (dorostenci A) a Jiří Ondřejka (junioři), 6. Matěj Hermann, 7. Petr Kánský a 8. Tadeáš Remeš (všichni dorostenci B). Mnozí další kvůli zranění či onemocnění neabsolvovali celý seriál. 


ZÁVODY SPORT&FREIZEIT CUPu 2017: 

17. 6. – MČR v biatlonu na horských – Jablonec nad Nisou

28. – 29. 8. – I. kolo SCM Cupu - NMNM – KL/sprint a stíhací závod)

9. – 10. 9. – MČR v biatlonu na kolečkových lyžích – Letohrad – sprint a stíhací závod

30. 9. a 1. 10. – MČR v letním biatlonu – Bystřice p/H – kros/ sprint a závod s hromadným startem

26. – 27. 10. – II. kolo SCM Cupu Jablonec n/N – KL/sprint, kros/závod s hromadným startem


VÝSLEDNÉ POŘADÍ SPORT&FREIZEIT CUPu 2017 a umístění letohradských nadějí: 

Dorostenky A (ročník 2002):

1. Zuzana Doležalová (SK NMNM – SCM) – 599,58 bodů

2. Nikita Kubíčková (KB Letohrad – SCM) – 572,77

3. Tereza Grossmannová (KB Letohrad – SCM) – 571,96

 

Dorostenky B (ročníky 2001 a 2000):

1. Tereza Voborníková (KB Jilemnice – SCM) – 597,76

2. Karolína Dusilová (SKP Kornspitz – SCM) – 568,45

3. Hana Franzová (SK NMNM – SCM) – 565, 12

14. Veronika Hermanová (KB Letohrad - SCM) – 485,26

21. Veronika Gallová (KB Letohrad - SCM) – 250,49

23. Michaela Šilarová (KB Letohrad - SCM) – 234,65

24. Karolína Mikulová (KB Letohrad - SCM) – 99,18 (v létě ukončila kariéru)

 

Juniorky (ročníky 1999 – 1997)

1. Petra Suchá (SKP Kornspitz – SCM) – 592,02

2. Iva Křižovičová (SK NMNM – SCM) – 590,66

3. Tereza Vinklárková (KB Letohrad – SCM) - 581,24

Zraněná Natálie Jurčová nemá na kontě žádný start

 

Dorostenci A (ročník 2002):

1. Luděk Abrahám (KB Letohrad - SCM) – 597,01

2. Miloš Pokorný (KB Jilemnice - SCM) – 595,64

3. Jakub Kudrnáč (KB Jilemnice - SCM) – 568,12

4. Jan Lušovský (KB Letohrad - SCM) – 558,91

11. Dalibor Šuba (KB Letohrad - SCM) – 515,70

 

Dorostenci B (ročníky 2001 a 2000)

1. Tomáš Mikyska (KB Letohrad - SCM) – 599,44

2. Jakub Kocián (KB Jilemnice - SCM) – 575,18

3. Josef Kabrda (SK NMNM – SCM) – 573,88

6. Matěj Hermann (KB Letohrad) – 559,33

7. Petr Kánský (KB Letohrad) – 559,18

8. Tadeáš Remeš (KB Letohrad - SCM) – 559,18

13. Robert Valíček (KB Letohrad) – 559,18

23. Martin Palla (KB Letohrad) – 559,18

 

Junioři (ročníky 1999 - 1997)

1. Jakub Štvrtecký (KB Letohrad – SCM) – 597,48

2. Mikuláš Karlík (KB Letohrad – SCM) – 581,88

3. Vítězslav Hornig (KB Jilemnice – SCM) – 562,05

4. Jiří Ondřejka (KB Letohrad) – 548,47

5. Lukáš Pajer (KB Jilemnice) – 535,93

6. Dominik Štulík (SKP Kornspitz – SCM) – 533,43 

Foto: Vlastimil Vávra

Celý článek »

Tomáš Hermann

www.biatlonletohrad.cz - 2019